top of page

Zbuduj swoją językową potęgę czyli o zasadach skutecznej nauki języków obcych

  • Magdalena Chełmecka
  • 10 wrz 2020
  • 4 minut(y) czytania

O skutecznej nauce języków obcych przeczytałam już wiele. Przetestowałam tez wiele sposobów i sztuczek. W nauce języków obcych często jest tak, że mimo początkowego entuzjazmu, zapału i w sumie całkiem dobrych efektów, gdzieś po drodze gubimy naszą motywację. Zajęci codziennymi obowiązkami po jakimś czasie orientujemy się że znów tkwimy w martwym punkcie. Jak zatem skutecznie uczyć się języków obcych i nie ustawać w naszych wysiłkach?




Potęga skupienia

Ogromnie ważnym czynnikiem w nauce czegokolwiek jest umiejętność skupienia się. Skupienia na danym momencie, na tu i teraz, na tym o czym czytamy, co słyszymy. W przypadku języków obcych, tak wiele możemy nauczyć się słuchając innych! Oglądanie filmów i seriali, słuchanie podcastów czy audycji radiowych w języku obcym to doskonała okazja do nauki, o ile będziemy potrafili skupić się na wsłuchiwaniu się i analizowaniu tego co słyszymy. Jeśli chcemy skutecznie rozwijać nasze umiejętności językowe i cały czas robić postępy, ćwiczmy umiejętność skupienia się.


Potęga pisania ręcznie

Pisanie ręczne ma dobroczynny wpływ na mózg - wspomaga pamięć, sprzyja kreatywności. Potwierdzają to wyniki badan prof. Virgini Berninger z University of Washington, która za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) zaobserwowała, że ręczne pisanie mocniej aktywuje rejony czołowej kory mózgowej, odpowiedzialne za pamięć i przyswajanie nowych informacji. W trakcie pisania ręcznego mózg pracuje więc aktywniej. Jak to odnieść do nauki języków obcych? Można pisać zdania z wyrażeniami lub słówkami które chcemy zapamiętać, można tworzyć mapę myśli, przepisywać ćwiczenia gramatyczne, tworzyć dialogi tematyczne. Można też, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, napisać odpowiedzi na często pojawiające się pytania. O wiele lepiej przyswajamy i analizujemy nowe informacje, gdy nauka idzie w parze z ruchem ręki.


Potęga ciekawości

Ciekawość jest bardzo przydatna w nauce. Nie wiesz czegoś? Sprawdź! Nie jesteś pewien? Też sprawdź! Wzbudź w sobie ciekawość i bądź dociekliwy, dopytaj, upewnij się! To małe kroki, ale jeśli często powtarzane zsumują się w całkiem spory skok do przodu. Każde takie sprawdzenie słówka, końcówki, wyrażenia, przybliża Cię do sukcesu językowego. Pamiętaj, że nawet najmniejszy krok we właściwym kierunku ma znaczenie.


Potęga brania odpowiedzialności za naukę

Kto jest odpowiedzialny za Twoją naukę? Tylko i wyłącznie Ty. Nie nauczyciel który nie potrafi tłumaczyć, nie szkoła językowa która nie spełnia Twoich oczekiwań, nie kurs online który jest zbyt skomplikowany i czasochłonny żeby go realizować. Zamiast latami stosować wymówki i tkwić w martwym punkcie, weź sprawy w swoje ręce, zacznij aktywnie szukać i wdrażać sposoby na bardziej efektywne uczenie się. Nauka języka obcego to proces w większości samodzielny. Nikt nie nauczy Cię języka obcego – sam musisz to zrobić.


Potęga aktywności

Posługiwanie się językiem obcym jest praktyczną umiejętnością. Podobnie jak prowadzenie samochodu, gra na skrzypcach czy pływanie. Wszystkich tych rzeczy uczymy się poprzez praktykowanie. Nie nauczymy się pływać czytając książki o pływaniu i również nie nauczymy się posługiwania się językiem obcym wykonując tylko ćwiczenia z książek czy ucząc się słówek na pamięć. Co więc należy robić? Musisz mówić i musisz pisać. To jest właśnie aktywne uczenie się – mówienie w języku obcym oraz pisanie, i to nie pojedynczych słówek, ale pisanie całych zdań i coraz dłuższych tekstów. Uczymy się aktywnie nie gdy poznajemy słówka czy przyswajamy gramatykę, ale wtedy gdy zarówno słówka jak i gramatykę stosujemy w praktyce, czyli podczas mówienia oraz pisania. Stwórz sobie więc okazję do ćwiczenia umiejętności pisania oraz mówienia. Zacznij pisać pamiętnik lub teksty na interesujący Cię temat w języku obcym, zapisz się też na kurs konwersacyjny. Aktywna nauka przyspiesza proces uczenia się i decyduje o jego sukcesie.


Potęga systematyczności

W procesie uczenia się języka obcego często dopada nas zniechęcenie i narzekamy na brak motywacji. Problem z motywacją jest niestety taki że częściej jej nie ma niż jest. Więc zamiast czekać na motywację, lepiej uciec się do starej, dobrej samodyscypliny, która zagwarantuje nam systematyczne działanie. Nic tak nie wspiera nauki języków obcych jak systematyczność. Częsta i systematyczna praca nad umiejętnościami językowymi jest lepsza niż krótkotrwałe zrywy motywacyjne przeplatane długimi okresami bezczynności wynikającymi z braku motywacji właśnie. Dlatego nie czekaj na motywację. Zastanów się ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę i zarezerwuj ten czas jako część codziennej rutyny. Ustal ze sobą terminy nie podlegające negocjacji. Niech Twoje sesje będą częste ale krótkie, byś nie był przytłoczony. Paradoksalnie nauka małymi partiami jest szybsza gdyż małe dawki są łatwiejsze do zapamiętania. I co najważniejsze, taki sposób zmniejsza ryzyko że porzucimy naukę języka. Korzyści z systematyczności to m.in. zadowolenie z siebie i z całego dnia oraz efekt wzrastającej codziennie motywacji.


Potęga różnorodności

Skuteczna nauka języków ma wielkiego wroga – nudę. Aby łatwiej było Ci wytrwać w systematyczności, zadbaj o to by przyswajanie języka obcego było przyjemne i różnorodne! Zastanów się nad sposobami by połączyć przyjemne z pożytecznym. Pomyśl o swoich zainteresowaniach – internet jest pełen darmowych informacji w językach obcych z każdej możliwej dziedziny! Czytaj artykuły na interesujące Cię tematy, oglądaj tutoriale na You Tube, słuchaj podcastów. Oczywiście czytaj i słuchaj aktywnie, dostrzegaj, analizuj. Opieraj swoją naukę na różnorodności – codziennie poświęcaj się innej aktywności: czytaniu, słuchaniu, pisaniu lub mówieniu. A więc jednego dnia czytaj interesujący Cię tekst, kolejnego oglądaj film lub serial z napisami, następnie napisz tekst na interesujący Cię temat. A później spotkaj się ze swoim lektorem i skup się na mówieniu jak najwięcej. Przy tak zorganizowanej nauce efekty pojawią się naprawdę szybko.


Na zakończenie chcę powiedzieć że nauka języków nie jest trudna. Weź sprawy w swoje ręce, zadbaj o prawidłową organizację uczenia się, bądź uważny, dociekliwy, systematyczny, stosuj metodę małych kroków, ucz się aktywnie i różnorodnie oraz pamiętaj, by czerpać z tego wszystkiego przyjemność.

Good luck!

 
 
 

Comments


  • Facebook - White Circle
  • Pinterest - White Circle
  • Instagram - White Circle

© 2017 by AMPA. Proudly created with Wix.com

bottom of page