Psotny wewnętrzny tłumacz, czyli jak przestać tłumaczyć w myślach i zacząć po prostu mówić?
- Magdalena Chełmecka
- 8 lip 2021
- 5 minut(y) czytania
Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu tłumaczyć w głowie z polskiego na angielski lub na odwrót, jednakże gdy dotyczy to większości wypowiedzi naszych i rozmówcy, może stanowić sporą barierę komunikacyjną.

Tłumaczenie sobie w myślach tak naprawdę utrudnia nam posługiwanie się językiem obcym. Nasz „wewnętrzny tłumacz” ogranicza naszą płynność w mówieniu, a to prowadzi do frustracji i zniechęcenia. Rozmowa zwykle toczy się naturalnie w szybkim tempie, a tłumaczenie słowo w słowo trwa zbyt długo, powoduje momenty przerwy i ciszy, co sprawia że czujemy się coraz mniej pewnie. Często skupiając się na tłumaczeniu wypowiedzi rozmówcy zapominamy co sami chcieliśmy powiedzieć, często też rozmowa zmienia tor. Nie zapominajmy również że niektórych wyrażeń nie da się przetłumaczyć słowo w słowo, gdyż istnieją one w danych językach w zupełnie innej formie. Z tego powodu przekładanie zdań słowo w słowo jest z góry skazane na porażkę. Pozbycie się „wewnętrznego tłumacza” jest możliwe, wymaga jednakże wprowadzenia kilku zmian w sposobie uczenia się.
Uczenie się angielskiego po... angielsku
Większość z nas uczyła się angielskiego po polsku, odwołując się do polskich odpowiedników słów i zwrotów. Naturalnym wydaje się zatem, że gdy próbujemy przypomnieć sobie dane słówko, odwołujemy się najpierw do polskiego zwrotu, który następnie tłumaczymy na obcy.
Jak zatem to zmienić i uczyć się angielskiego po angielsku? Po pierwsze, unikamy zapisywania polskich odpowiedników słów. Korzystamy ze słownika angielsko-angielskiego i zapisujemy definicję słowa w języku angielskim lub symbolicznie rysujemy daną rzecz. Podsumowując: uczymy się angielskiego po angielsku!
Ucz się słówek w kontekście
Przyswajając nowe słownictwo, starajmy się zapamiętać całe zdania w jak najszerszym kontekście - unikamy uczenia się list słówek i wyrażeń. Ma to ogromne znaczenie, gdyż jeśli nauczymy się słówek tak jak używane są w zdaniu i w sytuacji, nie będziemy się zmagać z wyłowieniem właściwego słówka z pamięci – na myśl będą przychodzić nam gotowe zdania! Po drugie, powtarzając całe zdania nauczymy się struktury i budowy zdań, a więc będziemy mogli dostrzec różne prawidłowości i stosować je, tak by po pewnym czasie przestać się nad nimi zastanawiać. Podsumowając: koniec z listami słówek, zapamiętujemy za to szersze konteksty czyli całe wyrażenia i grupy wyrazów, a także całe zdania, jeśli uznamy je za przydatne!
Ćwiczenie umiejętności parafrazowania
Umiejętność parafrazowania jest niezwykle przydatna i pomocna podczas rozmów, zapewnia nam swobodę wyrażania myśli. Gdy próbujemy tłumaczyć naszą wypowiedź i zabraknie nam słowa, to właśnie umiejętność opisywania może przyjść nam z pomocą. Nie szukamy wtedy słowa na siłę, nie tworzymy krępujących przerw. Opisujemy to co chcemy powiedzieć, odwołując się do charakterystycznych cech, emocji, podając przykład, kontekst. Definiuj wszystko czego nie umiesz nazwać, używając słów dobrze Ci znanych, z którymi czujesz się pewnie. Prawda że brzmi to sensownie?
Jednym z najlepszych sposobów by nabyć umiejętność parafrazowania jest używanie słownika angielsko – angielskiego, który potęguje kontakt ze słownictwem i oswaja z opisowym wyrażaniem myśli. A więc kolejna rada? Słownik angielsko – angielski w ruch i czytamy, powtarzamy, ewentualnie spisujemy definicje słów i zwrotów!
Rozumienie znaczenia z kontekstu
Warto pamiętać że nie zawsze musimy znać tłumaczenie każdego słówka użytego w wypowiedzi by rozumieć jej znaczenie. Zamiast szukać polskiego tłumaczenia słów których nie znasz, spróbuj wyciągnąć znaczenie z kontekstu! Nie przypisuj poszczególnym wyrazom polskich odpowiedników, staraj się zrozumieć ogólny sens wypowiedzi. Umiejętność rozumienia znaczenia z kontekstu jest niezmiernie ważna! Możemy szlifować oglądając filmy w języku obcym bez napisów. Będziemy wtedy częściowo polegać na rozumieniu języka ze słuchu, ale też na znajomości kontekstu. W sytuacji realnej rozmowy będzie nam łatwiej wydedukować znaczenie z kontekstu, co znaczenie ułatwi porozumiewanie się i doda nam skrzydeł.
A więc rada? Oglądamy filmy anglojęzyczne bez napisów, wsłuchujemy się w dialogi, oswajamy się z tym że nie wszystkie słowa rozumiemy, nie panikujemy, nie zniechęcamy się, próbujemy wyłapać znaczenie na podstawie zrozumiałych dla nas słów i kontekstu!
Zanurzenie się w języku
Stałe obcowanie z językiem jest niezwykłe proste gdy mieszkamy za granicą. Jednakże jak zanurzać się w języku obcym będąc w swoim kraju? Wymaga to wysiłku i wypracowania pewnych nawyków. Należy stworzyć wokół siebie warunki, w którym ciągle będziemy otoczeni językiem angielskim. Jednym z najprostszych pomysłów jest zmiana języka w telefonie, laptopie oraz na kontach społecznościowych. Starajmy się czytać po angielsku, słuchać podcastów, angażować w anglojęzyczne dyskusje w internecie na tematy które nas pasjonują. Sposobów na zanurzenie się w języku jest wiele! Poniżej kilka moich konkretnych polecajek które nieco ułatwią całą sprawę!
Czytanie - Osoby uczące się języka obcego powinny czytać jak najwięcej tekstów w danym języku. Wybierajmy teksty które nie są zbyt długie, w przeciwnym razie łatwo się zniechęcimy. Krótkie a zarazem interesujące materiały, dostosowane do różnych poziomów zaawansowania, można znaleźć na portalu News In Levels https://www.newsinlevels.com/. Osoby bardziej zaawansowane językowo oraz interesujące się aktualnymi wydarzeniami na świecie mogą bez przeszkód sięgnąć po artykuły dostępne na stronie BBC. Tym samym jest to okazja na spotkanie z żywym, prawdziwym językiem angielskim. http://www.bbc.com/.
Słuchanie i śpiewanie - Słuchanie radia czy podcastów w języku obcym jeszcze nigdy nie było tak proste! Godnym polecenia źródłem nagrań jest portal VOA News. Znajdziesz tam masę użytecznych materiałów tekstowych które są publikowane wraz z nagraniami audio. Dzięki temu można odsłuchać nagranie czytając równocześnie tekst, co między innymi umożliwia poznanie prawidłowej wymowy słów. Warto też pobrać nagranie i odsłuchać je np. w drodze do pracy. Teksty umieszczone na stronie VOA News dotyczą różnorodnych tematów, począwszy od aktualnych wiadomości z Ameryki i ze świata, poprzez kulturę i rozrywkę aż do historii, ekonomii oraz nauki i techniki. Wszystkie materiały na stronie są w amerykańskiej odmianie języka. Poszukaj takich tekstów i nagrań które Cię interesują i działaj! Wszystkie kategorie tematyczne dostępnych artykułów znajdziesz tutaj: http://learningenglish.voanews.com/section/level-two/3935.html A jeśli podoba Ci się jakaś piosenka, poszukaj jej tekstu. Słuchanie utworu gdy widzisz jego tekst pomoże Ci poznać nowe słówka, utrwalić wymowę a nawet zapamiętać całe zdania i wyrażenia. Jeśli nie rozumiesz wszystkich słów albo wyrażeń, skorzystaj ze słownika. Dobrze gdy utwór jest popularny gdyż często będziesz go słyszeć a to świetny sposób na powtórkę.
Pisanie - Jak najczęściej próbuj pisać swoje własne teksty w języku obcym. Tematy mogą być zupełnie proste - opisuj swoją codzienność, interesującą wycieczkę którą niedawno odbyłeś lub napisz o planach na weekend. Podczas pisania uczysz się słówek, aktywnie używasz też różnych konstrukcji i czasów, a tym samym szybciej je zapamiętujesz. Skąd będziesz wiedzieć czy to co piszesz jest poprawne? Zajrzyj na stronę Lang-8. Uczniowie umieszczają tam swoje teksty, które później sprawdzane są przez rodzimych użytkowników danego języka. W zamian Ty możesz sprawdzić tekst kogoś kto uczy się języka polskiego. http://lang-8.com/ Innym wspaniałym sposobem jest pisanie komentarzy pod angielskimi filmikami czy artykułami. Dzięki temu możesz wymieniać opinie z innymi użytkownikami, a nawet brać udział w dyskusjach!
Inspirowanie się - Nauka języka obcego to długi i mocno angażujący proces. Na szczęście nie jesteśmy sami na tej drodze! Możemy z powodzeniem korzystać z doświadczenia innych osób które są w trakcie nauki i pokonują nie tylko kolejne etapy znajomości danego tematu, ale też walczą ze zniechęceniem, brakiem czasu i spadkiem motywacji. Warto jest czerpać z ich doświadczenia i inspirować się, tak by nasza nauka była jak najbardziej efektywna i przyjemna. Zachęcam do obejrzenia występu Tima Ferriss na konferencji TED. Wykład ten dotyczy nauki czegokolwiek. Cały materiał jest godny polecenia, ale link prowadzi konkretnie do części która dotyczy nauki języków obcych - możliwe jest włączenie napisów, polecam te w języku angielskim oczywiście: http://www.ted.com/talks/tim_ferriss_smash_fear_learn_anything#t-381937
Korzystanie z powyższych narzędzi jest w pełni darmowe, większość z nich nie wymaga nawet rejestracji, a regularne korzystanie znacząco wpłynie nie tylko na rozwój językowy ale też dostarczy dużo przydatnej i inspirującej wiedzy.
Pamiętaj aby wybierać te materiały i teksty które, oprócz doskonalenia Twoich umiejętności językowych, dostarczą Ci pożyteczną wiedzę lub poszerzą twoje zainteresowania. W ten sposób będziesz czerpać przyjemność z nauki a tym samym zwiększy się Twoja motywacja.
Staraj się utrzymywać jak najczęstszy kontakt z językiem, nawet jeśli wydaje Ci się że mało rozumiesz. Nie zniechęcaj się, otaczaj się językiem, ćwicz, powtarzaj, słuchaj, czytaj! Jednym słowem, działaj!
Comments