top of page

Shadowing, czyli skuteczna metoda w nauce mówienia w języku obcym

  • Magdalena Chełmecka
  • 23 lut 2021
  • 4 minut(y) czytania

Często w nauce języków obcych pojawia się problem przejścia od poziomu, na którym w miarę dobrze znamy już język, do poziomu bardziej zaawansowanego, na którym mówimy poprawnie, płynnie i z właściwą intonacją. Podobnie jak inne umiejętności, płynność językową oraz właściwą intonację da się wyćwiczyć. Z pomocą przychodzi nam tutaj mało znana, ale skuteczna metoda Shadowing. Na czym ona polega, co nam daje i jak samodzielnie wprowadzić ją do procesu uczenia się?



Na czym polega metoda Shadowing?

Metoda zwana Shadowing polega na słuchaniu i naśladowaniu wymowy native speakera jakiegoś języka. Metoda ta jest efektywna gdyż oparta jest na naturalnym procesie nauki języka – dokładnie tak uczą się języka ojczystego dzieci. Niebywałą zaletą tej metody jest to, że nie są potrzebne do niej specjalne narzędzia, można z nią też pracować samodzielnie w domu. Wymaga to dyscypliny i systematyczności, ale rezultaty są naprawdę warte zachodu!


Autorem tej metody jest amerykański Profesor Alexander Arguelles, który jest poliglotą i zna ponad 50 języków. Uważa, że to właśnie dzięki metodzie Shadowing opanował ich tak dużo.

Shadowing polega na powtarzaniu niczym cień (stąd nazwa shadowing: shadow - cień) tekstu za lektorem i wierne odtworzenie tego, co mówi.


Do praktykowania tej metody potrzebne są nagrania audio w języku obcym. Naszym zadaniem jest natychmiastowe powtarzanie usłyszanego zdania, starając się naśladować jego tempo, akcent i wymowę. Według autora tej metody najlepiej gdy podczas powtarzania zdań szybko maszerujemy – zapewni to lepsze skupienie i dotlenienie organizmu podczas nauki.


Jak samodzielnie wprowadzić metodę Shadowing do procesu uczenia się?

Poszukaj w internecie nagrania audio, które wydaje Ci się interesujące i jest dostosowane do Twojego poziomu językowego. Potrzebujesz również transkrypcję tego materiału.

Możesz skorzystać ze strony ESL Culips - to genialny zbiór podcastów czyli krótkich nagrań które mogą wznieść Cię na wyżyny umiejętności konwersacyjnych! Na tym portalu znajdziesz nagrania audio o szerokiej tematyce, z pewnością uda Ci się wybrać coś dla siebie. Odnośniki do wszystkich kategorii tematycznych znajdziesz tutaj.


Przesłuchaj wybrane nagranie kilkakrotnie, tak aby dobrze się z nim zapoznać. Potem przejdź do transkrypcji i ją przeczytaj. Zapoznaj się ze słownictwem pojawiającym się w nagraniu i sprawdź, czy rozumiesz, o czym mówi lektor. Następnie słuchaj i ćwicz aktywne słuchanie – upewnij się że dokładnie słyszysz wymowę słów, zwrotów i zdań i że rozumiesz ich znaczenie.


Gdy tekst i jego znaczenie są Ci już znane, możemy rozpocząć shadowing. Odtwórz nagranie audio i słuchając danego fragmentu, zatrzymuj nagranie po każdym zdaniu i kilkakrotnie powtarzaj usłyszane zdanie. Staraj się jak najwierniej odtworzyć tempo, intonację i rytm. Przykładaj również dużą wagę do wymowy poszczególnych słów. Próbuj kopiować to wszystko najwierniej jak potrafisz.


Następnie odtwórz nagranie jeszcze raz, wzrokiem śledź tekst i wypowiadaj słowa równocześnie z lektorem. Nagranie powinno iść swoim tempem, bez pauzowania. Staraj się „nadążać”, trzymaj się blisko lektora.


Warto również nagrywać powtarzane przez siebie zdania i potem porównać do tego co mówi lektor. Ciekawym doświadczeniem może być śledzenie swoich postępów – po jakimś czasie możesz wrócić do poprzednich nagrań i porównać z tym, jak mówisz teraz.


Oczywiście jak w każdej metodzie, ważna jest systematyczność – powtarzaj takie ćwiczenie codziennie przez kilka minut – po miesiącu zauważysz znaczne efekty! Powtarzanie jest tutaj kluczem do sukcesu! Z uwagi na konieczność wielokrotnego powtarzania tego samego tekstu, zadbaj o to, by był on dla Ciebie interesujący. W przeciwnym razie bardzo szybko się zniechęcisz i przestaniesz ćwiczyć.


Co konkretnie da nam metoda Shadowing?

Jak wiemy słuchanie jest bardzo ważnym czynnikiem w nauce języka obcego. Słuchając nie tylko ćwiczymy nasze umiejętności rozumienia języka ze słuchu, ale również przyswajamy sobie wymowę, intonację, rytm oraz melodię języka.

Dzięki częstemu słuchaniu łatwiej nam będzie zrozumieć angielski, po czasie przestanie on brzmieć dla nas jak kombinacja niezrozumiałych dźwięków. Po osłuchaniu się zaczniemy wyłaniać pojedyncze słowa i zwroty a wreszcie całe zdania. Shadowing również uczy wymowy, a prawidłowa wymowa jest kluczowa w komunikacji. Przede wszystkim zaś dzięki metodzie shadowing mamy szansę brzmieć naturalnie – wsłuchujemy się i powtarzamy żywy, prawdziwy język. Podsumowując, dzięki tej metodzie będziesz lepiej mówić i brzmieć w języku obcym.

Pamiętaj, że słuchając nagrań powinniśmy skupić się na wymowie i intonacji, oraz starać się odwzorować wszystko jak najdokładniej. Powinniśmy dbać o to, aby nasz głos brzmiał jak najbardziej podobnie do głosu z nagrania audio.


A jeśli chcesz poznać inne skuteczne strategie które pozwolą Ci ulepszyć Twoje umiejętności słuchania i mówienia w języku angielskim, zajrzyj koniecznie do poprzednich artykułów w których dzielę się strategiami uczenia się:


Nauka języka obcego to zwykle długotrwały i żmudny proces, dlatego warto wspomagać się skutecznymi metodami jak np. opisany w powyższym artykule Shadowing. Na uwagę zasługują przede wszystkim te metody, które jak w przypadki Shadowing, pozwalają nam łączyć nasze zainteresowania i poszerzanie wiedzy ogólnej z nauką języka obcego.

Powodzenia!


 
 
 

Comments


  • Facebook - White Circle
  • Pinterest - White Circle
  • Instagram - White Circle

© 2017 by AMPA. Proudly created with Wix.com

bottom of page