Motywacja i systematyczność w nauce języków obcych
- Magdalena Chełmecka
- 23 paź 2019
- 3 minut(y) czytania
Nauka języków obcych to jak uprawianie sportów. Chcąc mieć efekty, trzeba podejmować wysiłek systematycznie. A trudno być systematycznym w czymś do czego nie jesteśmy zmotywowani. Analogicznie, jeśli chcemy skutecznie uczyć się języka obcego, należy mieć kontakt z tym językiem systematycznie i jak najczęściej. Kluczowe są więc Twoja motywacja i systematyczność.

W jaki sposób zadbać o motywację?
Zapisz na kartce dlaczego ważna jest dla Ciebie znajomość języka angielskiego. Jakie odniesiesz korzyści z tego że będziesz znać angielski? W jaki sposób możesz wykorzystać ten język? Co to zmieni w Twoim życiu? Ważne aby to wszystko zapisać gdyż słowa zapisane mają podwójną moc. Zbierz wszystkie powody, zapisz na kartce i umieść ją w widocznym miejscu, tak aby móc często na nią zerkać. Gdy poczujesz zniechęcenie ta lista sprawi że poczujesz przypływ energii by móc zacząć naukę. A wiadomo powszechnie, ze czasem najtrudniej jest zacząć.
Systematyczność nauki Często gdy zaczynamy się uczyć, robimy to bardzo intensywnie, poświęcając wiele czasu na przyswajanie języka. Z czasem jednak nasza motywacja słabnie i w końcu w ogóle przestajemy się uczyć, mając zwykle całą masę wymówek: czasem źle się czujemy, czasem jesteśmy przepracowani, to znów ciężki dzień, albo coś nam wypadnie... Jak sobie z tym poradzić? Naszą słabnącą motywację powinna podbudować wcześniej wspomniana kartka papieru, na której wypisaliśmy nasze własne powody dla których warto znać angielski. Podziała jak zastrzyk dobrej energii! Ponadto, aby Twoje wysiłki były systematyczne, umów się sam ze sobą na konkretne terminy w ciągu tygodnia, które możesz poświęcić na angielski. Zaplanuj je starannie, wybierz dni kiedy jesteś najmniej zmęczony i pory co do których jesteś prawie pewien że nic Ci nie wypadnie (bez sensu wybierać np. piątek jeśli to dzień kiedy najczęściej umawiasz się ze znajomymi – Twój termin będzie co chwila przepadał a chodzi nam przecież o systematyczność).
Wykorzystaj chwile Zdarza się że jesteśmy tak zabiegani że patrząc w nasz kalendarz nie widzimy ani jednego terminu który moglibyśmy poświęcić nauce. Co wtedy? Gorąco zachęcam do uczenia się w międzyczasie - podczas jazdy samochodem, w kolejce do urzędu, na przystanku, w autobusie. To jest właśnie ten czas, który można wykorzystać by choćby poukładać sobie zdania w języku obcym w głowie.
Nie ma nauki bez radości Tak naprawdę w ciągu dnia mamy wiele chwil które spokojnie możemy przeznaczyć na przyswajanie języka. Warto mieć też przy sobie mały słowniczek, rozmówki, audiobooka czy jakiś artykuł w języku angielskim. Wykorzystujmy również w tym celu internet w telefonie. Możliwości tak naprawdę są nieograniczone, a sekret tkwi w otaczaniu się językiem obcym tak często jak to możliwe. Jeśli uda Ci się umówić ze sobą na konkretne terminy, nie traktuj ich jako nudną naukę. Wykorzystaj ten czas na twórcze, interesujące przyswajanie języka – czytaj artykuły które Cię interesują, słuchaj audycji i tekstów które są inspirujące i ciekawe. Uruchom wyobraźnię, doświadczaj, testuj różne metody, podejścia. W ten sposób dbasz również o swoją motywację i zapobiegasz szybkiemu zniechęceniu! Postaraj się też o zwiększanie efektywności Twojej nauki. Internet pełen jest ciekawych i pomocnych narzędzi które sprawią że będziesz uczyć się szybciej, łatwiej i … tak! Przyjemniej!
Eksperymentuj Należy pamiętać że każdy z nas jest inny – mamy różne osobowości, potrzeby, zainteresowania, dlatego podczas samodzielnej nauki języków obcych każdy powinien dużo eksperymentować, tak by znaleźć swój indywidualny styl uczenia się. Nie należy zamykać się na jeden tylko sposób, zwłaszcza jeśli wydaje on się nieatrakcyjny czy nieskuteczny.
Podsumowując artykuł, warto postawić sobie kilka pytan: Czy znasz swoje powody do nauki języków? W jaki sposób lubisz się uczyć? Jak wyglądałaby Twoja nauka angielskiego gdyby przyjemność z nauki i satysfakcja z tego co robisz były priorytetem? Mam nadzieję że powyższe wskazówki zainspirują każdego do głębszego zastanowienia się nad własnym podejściem do nauki języków i sprawią że do nauki podejdziecie strategicznie.
Comentários