top of page

Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

  • Magdalena Chełmecka
  • 24 sty 2020
  • 3 minut(y) czytania

Czy można nauczyć się języka obcego z filmów i seriali? Jeśli tak, to jakich umiejętności można nauczyć się w ten sposób? I jak oglądać filmy i seriale by odnieść najwięcej korzyści językowych? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.



Podstawową zaletą oglądania filmów i seriali w języku obcym jest fakt że możemy nauczyć się rozumieć codzienny, żywy język. A to ogromnie ważne. Można przyswoić sobie poprawną, naturalną wymowę, jak również fajne zwroty z codziennego życia. Trzeba przyznać że podręczniki do nauki angielskiego często serwują nam rzeczy niepotrzebne i nienaturalne. Jeśli nie mieszkamy w danym kraju i nie komunikujemy się w tym języku na co dzień, w naturalnych sytuacjach, to tak naprawdę trudno jest nauczyć się prawdziwego języka. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam właśnie filmy i seriale. Ich wybór i dostępność są olbrzymie.


Pozostaje pytanie jak to zrobić by nauka była efektywna i przyjemna i by w ogóle nauką była? Zdarza się, że pełni zapału postanawiamy zacząć naukę języka angielskiego tak „na serio” i szukamy wszelkich możliwych sposobów by to postanowienie zrealizować. Otaczamy się więc językiem obcym na każdym kroku, gdy mamy ochotę to serial to oczywiście tylko po angielsku. Wybieramy odcinek, odpalamy i... nic nie rozumiemy. Odsłuchujemy jeszcze raz, czasem wyłapujemy jakieś pojedyncze słowa, jednak to za mało by zrozumieć sens. Tymczasem zapominamy, że samo oglądanie filmów i seriali ani trochę nie przybliża nas do celu językowego. Dlaczego? Słuchanie wielokrotnie tego samego fragmentu nie sprawi że zrozumiemy jego sens. Nasze desperackie próby zrozumienia dialogów kończą się fiaskiem a my nabieramy przeświadczenia że nic nie umiemy lub że oglądanie filmów i seriali w języku angielskim nie działa. Można zadać pytanie, czy nauka w taki sposób ma sens? Oczywiście że ma. Tylko trzeba robić to sensownie. Niezawodna technika składa się z kilku etapów.

Wybierz serial odpowiedni dla Ciebie

Odpowiedni czyli jaki? Dostosowany do Twojego poziomu językowego. Trzeba pamiętać, że wybierając od razu serial trudny, nasycony np. słownictwem specjalistycznym, przysporzymy sobie wiele frustracji, a stąd już prosta droga do zniechęcenia i porażki. Dlatego jeśli jesteśmy na początku, zacznijmy od krótkich filmików na You Tube, na tematy które są nam bliskie. Potem możemy przejść do prostych seriali, mogą być takie które znamy po polsku: „Sex and the city”, „Friends” czy Świat wg Budnych”. Najlepiej jeśli skoncentrujemy się tylko na jednym serialu, oczywiście takim który nam się podoba.

Tylko z napisami, tylko w języku angielskim

Ta prosto brzmiąca zasada wydaje się być kluczowa. Samo słuchanie to za mało. Słuchając i śledząc tekst pisany równocześnie bardziej się koncentrujemy, angażujemy więcej zmysłów a tym samym zwiększamy swoje szanse na zrozumienie. Chyba nie trzeba nikomu specjalnie tłumaczyć, że napisy powinny być tylko i wyłącznie w języku angielskim. Dla wątpiących dodam tylko że mózg koncentruje się na tym co prostsze – wiadomo! Jeśli jednak jesteśmy bardzo zaawansowani, spróbujmy oglądać bez napisów. Da nam to możliwość koncentrowania się na tym co słyszymy, a także na mimice i gestach, a to przecież też część języka.


Wypisuj zwroty i wyrazy

Tylko nie wszystkie, wystarczą te które nas zainteresowały albo mogą nam się przydać. Jeśli wypiszemy ich zbyt wiele, pewnie stanie się tak że nie zapamiętamy żadnego. Idealna liczba to pięć, maksymalnie siedem zwrotów. Zanotujmy też kontekst czyli zapiszmy zdanie albo całą sytuację w którym słówko lub zwrot zostało wypowiedziane.


...a potem do tych zwrotów i wyrazów wracaj

Powtarzajmy to co zanotowaliśmy, przeglądajmy nasz zeszyt przynajmniej raz w tygodniu. Dobrą powtórką będzie też obejrzenie jeszcze raz tego samego odcinka, szczególnie jeśli bardzo nam się spodobał. Wielokrotne oglądanie tych samych scen sprawi że zapamiętamy zarówno znaczenie zwrotu jak i kontekst.

Na koniec zostanie nam zapewne dylemat: oglądać serial dla nauki czy tylko dla relaksu? Może dobrym rozwiązaniem będzie wybór jednego serialu który traktujemy jako fajne uzupełnienie nauki, a inne zostawić jako te które będą nam się kojarzyć z przyjemnością i relaksem. Niemniej jednak seriale i filmy są tak fantastycznym źródłem naturalnego, żywego języka, że warto wzbogacać nimi swój proces nauki języka obcego.

 
 
 

Comments


  • Facebook - White Circle
  • Pinterest - White Circle
  • Instagram - White Circle

© 2017 by AMPA. Proudly created with Wix.com

bottom of page