top of page

English and Children - jak uczyć angielskiego dzieci w wieku przedszkolnym?

  • Magdalena Chełmecka
  • 23 cze 2019
  • 6 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 18 mar 2020

Kontakt z językiem angielskim już w wieku przedszkolnym daje dzieciom szansę oswojenia się z językiem oraz nabycia pozytywnych doświadczeń potrzebnych do nauki w późniejszej edukacji szkolnej. Jak przyjemnie i efektywnie wprowadzić malucha w świat języka angielskiego?



Zabawa, zabawa, zabawa

Dominującą formą aktywności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa, dlatego nauka języka angielskiego powinna mieć taki właśnie charakter. Zabawy w języku angielskim służą przede wszystkim wprowadzaniu nowego słownictwa oraz zwrotów, a poprzez powtarzalność znakomicie je utrwalają. Do przeprowadzenia niektórych zabaw wystarczy użyć prawdziwych przedmiotów, np. ucząc dziecko nazw zabawek możemy wykorzystać zabawki z pokoju dziecka. Podobnie w przypadku nauki nazw produktów spożywczych, części garderoby itd. Do nauki niektórych grup tematycznych konieczne będą karty obrazkowe, najlepiej w dwóch takich samych egzemplarzach, by mieć możliwość zagrania w memory. Poniżej znajdziecie przykłady kilku najlepszych zabaw które są bardzo lubiane przez dzieci, angażujące i znakomicie uczą słówek i zwrotów bądź je utrwalają.

Memory

Do przeprowadzenia tej gry potrzebujemy dwa zestawy takich samych jednostronnych kart. Dobrze aby słówka prezentowane na kartach były wcześniej dziecku wprowadzone. Zasady są takie jak przy każdej innej grze memory. Ważne by po odkryciu karty nazwać obrazek, oczywiście po angielsku, i zachęcić dziecko do powtórzenia. Podczas gry można tez wprowadzić dwa zwroty, What a pity! - Jaka szkoda!, w razie niepowodzenia, oraz What a luck! - Jakie szczęście!, w przypadku sukcesu.

Magiczne słowo

Zabawa ta rozwija umiejętność uważnego słuchania, rozwija koncentrację i utrwala prawidłową wymowę poznanych słówek. Wspólnie z dzieckiem wybieramy magiczne słowo, np. an apple. Wymieniamy nazwy różnych słówek z tej samej kategorii, np. nazwy produktów spożywczych, dziecko stojąc uważnie słucha, a na hasło an apple stara się szybko usiąść.

Demonstrowanie zwierząt

Zabawa w naśladowanie zwierząt to znakomity sposób na wprowadzenie lub utrwalenie nazw zwierząt. Prezentując karty obrazkowe ze zwierzętami, wypowiadamy polecenia: Be a spider! Be a butterfly! Dziecko demonstruje sposób poruszania się zwierząt, łącząc naukę języka z aktywnością fizyczną. Zabawę można modyfikować - dziecko demonstruje zwierzę jako zagadkę. Wykorzystujemy wtedy dialog:

- What am I?

- Are you a lion?

- No, I'm not!

- Are you a tiger?

- Yes, I am!

Czego brakuje?

Prezentujemy dziecku karty obrazkowe za znanymi już zabawkami i wspólnie z dzieckiem nazywamy je. Następnie prosimy dziecko o zamknięcie oczu i zakrywamy jedną kartę. Pytamy dziecko, aby odgadło brakującą kartę: What’s missing?

Kto tam?

Dzielimy zestaw kart obrazkowych ze zwierzętami między siebie i dziecko. Odwracamy się do siebie plecami i udajemy, że mieszkamy w swoich domach i czekamy na gości. Losujemy na przemian obrazek zwierzęcia, które mamy odegrać. Następuje dialog:

- Knock, knock. (puka do „drzwi”)

- Who is it?

- Neigh, neigh!

- Oh, it’s a horse! Come in, please!

Prawda czy fałsz?

Losujemy kartę obrazkową, pokazujemy i nazywamy ją. Słowa nie muszą zgadzać się z obrazkiem. Dziecko mówi czy to prawda, czy fałsz: true / false. Potem następuje zamiana ról.

Bieg po obrazek

Rozkładamy karty obrazkowe po całym pomieszczeniu, wyznaczamy pole startu. Na hasło, np. a rabbit dziecko szuka odpowiedniego obrazka. Gdy wybierze prawidłową kartę, wraca na start. Grę można powtórzyć tak, aby dziecko musiało wysłuchać nie tylko pojedyncze słowa, ale całą zagadkę, np. It’s small. It lives in the nest. Potem może nastąpić zamiana ról.

Touch Yellow

Kolejna gra łącząca ruch z zabawą. Mówimy ‘touch’ i podajemy konkretny kolor a zadaniem dziecka jest znalezienie w domu przedmiotu w wymienionym przez nas kolorze. Zabawę możemy modyfikować w dowolny sposób używając innych kategorii, np. części ciała czy zabawek.

Ruch i taniec

Dzieci, zwłaszcza młodsze, mają dużą potrzebę ruchu i ograniczoną koncentrację. Najlepiej zatem zdobywać ich zainteresowanie czynnościami, które angażują je całościowo: pozwalają na ruch, taniec i zabawę. Dlatego warto wybierać działania oparte na metodzie Total Physical Response (TPR): reagowanie ruchem na proste instrukcje, ilustrowanie czynności ruchem, wskazywanie ilustracji i przedmiotów, opowieści ruchowe.

Wspaniałym źródłem piosenek ruchowych są Super Simple Songs - tam każda piosenka ruchowa jest ilustrowana nagraniem video. Na początek polecam szczególnie dwie piosenki: Walking walking oraz Walk around the circle. Są łatwe, przyjemne, niezwykle szybko wpadają w ucho, zapewniają dużo ruchu i fajną zabawę! Dodatkowo, piosenki ruchowe znane dzieciom można w dowolny sposób modyfikować: po prostu zatrzymujemy nagranie w trakcie i wydajemy dodatkowe polecenia. Przykładowo, do piosenki Walk around the circle możemy ustawić krzesełka lub poduszki, a na nich ułożyć ilustracje adekwatne do omawianego tematu. Dziecko chodzi w koło, śpiewa piosenkę Walk around the circle i wykonuje gesty i ruchy zgodne z treścią piosenki. Jednak po frazie We all fall down, dziecko zajmuje pierwsze wolne krzesło lub poduszkę i nazywa znalezioną ilustrację, np. Zebra! Kangaroo!, etc.

Piosenki i wyliczanki

Piosenki mają niezwykły urok i często niebanalną melodię. Pozwalają ćwiczyć aparat mowy, a co za tym idzie – uczą poprawnej wymowy słów i łączenia ich, a także intonacji. W internecie znajduje się wiele nietrudnych piosenek w języku angielskim z dołączoną choreografią. Są świetnym źródłem nowych słówek, a przy okazji są bardzo zabawne. Jeśli zależy nam na nauczeniu słownictwa dotyczącego zwierząt, owoców, kolorów, części ciała itp. – strona Dream English oferuje duży wybór prostych piosenek i wyliczanek. Z tej strony możemy zaczerpnąć gotowe nagrania w plikach MP3, często łącznie z kartami obrazkowymi. Kolejny raz polecam również Super Simple Songs. Na tej stronie można znaleźć wiele piosenek wraz z nagraniami video, darmowe materiały do wydrukowania oraz wskazówki jak wprowadzić daną piosenkę i jak jej nauczyć. Bardzo przydatna strona.

Książeczki

Ciekawą ofertę książeczek wspomagających naukę języka angielskiego dla dzieci znajdziecie w wydawnictwie Usborne. Te proste książeczki są pięknie wydane i tak wiele słówek można się z nich nauczyć i to w bardzo przyjemny sposób! Nie tylko zachęcają one małych czytelników do aktywnego poznawania języka angielskiego, ale też stymulują kreatywne oraz logiczne myślenie, ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność manualną. Wspaniale wydłużają też czas skupienia!

Lift-the-flap to jedna z najlepszych serii Usborne. Mnóstwo okienek pełnych niespodzianek, świetnie przemyślane, kreatywne zadania, które gwarantuję wielokrotną, świetną zabawę. Dzieci je uwielbiają! W ofercie Usborne jest kilka tytułów: Colours, Shapes, Numbers, Counting, Opposites, Word Book oraz wiele innych.

Interesujące pozycje znajdziemy też w serii Fingerprint Activities. Są to twórcze książki z zadaniami dla dzieci, gdzie wykorzystując różne kolory tuszu, odciskami palców tworzy się najróżniejsze obrazki. Książki te w bardzo przyjemny sposób uczą rozumienia poleceń oraz zachęcają do nazywania i poznawania świata w języku angielskim. Poza tym rozwijają sprawność manualną, kreatywne myślenie oraz koncentrację. Z serii Fingerprint Activities warto wypróbować książkę Fingerprint Activities Animals, gdzie dziecko poznaje nazwy zwierząt tworząc stado kolorowych mrówek, wesołe zwisające głową w dół nietoperze, czy też kolorowe muszle ślimaczków.

Bogaty wybór książeczek z wydawnictwa Usborne znajdziecie w księgarni internetowej Little Forest.

Bajki i opowiadania

Stosowanie narracji to ważny element nauczania - dzieci lubią wszelkie opowiadania, historyjki, bajki. Zwiększają one ich motywację i zainteresowanie, co oczywiście przekłada się na efektywność nauki. Bajki umożliwiają też osłuchanie z językiem, co jest bezcenne dla wczesnego etapu edukacji. Skąd czerpać pomysły bądź gotowe bajki i opowiadania? Możemy sami wymyślać historyjki, posiłkując się ilustracjami lub zabawkami, możemy używać gotowych książeczek, możemy też skorzystać z bajek proponowanych przez różne wydawnictwa językowe. Wydawnictwo Usborne proponuje całą serię przezabawnych książek dźwiękowych dla najmłodszych: Usborne Listen and Learn oraz Usborne Phonics Readers. Naciskając przycisk aktywujemy głos lektora, który czyta każdą ze stron książki. Barwne i humorystyczne ilustracje oraz prosty rymowany tekst zachęcają dzieci do odkrywania brzmienia języka angielskiego. Dodatkowym plusem jest fakt że cała seria książek stanowi wspaniałe narzędzie do nauki czytania metodą globalną, całowyrazową. Duży wybór książeczek Usborne Listen and Learn znajdziecie w księgarni internetowej Little Forest:

Ciekawe historyjki i opowiadania w języku angielskim można również znaleźć w pakietach edukacyjnych dla przedszkolaków, w ofercie wydawnictw językowych. Warto pochylić się nad serią Cookie and Friends wydawnictwa Oxford bądź Cheeky Monkey wydawnictwa Macmillan. W zestawach znajdziemy pacynkę która wprowadza dzieci w świat języka angielskiego, zestawy kart obrazkowych, karty z historyjkami o przygodach głównych bohaterów serii, książki z zadaniami oraz płyty CD i DVD z nagraniami piosenek, rymowanek i historyjek. Pakiety te są zwykle trzy-poziomowe, w zależności od wieku dziecka i stopnia zaawansowania.


Naukę języka angielskiego warto rozpocząć jak najwcześniej, pamiętając jednak że w przypadku dzieci poznawanie języka angielskiego powinno być przede wszystkim przyjemne i kojarzyć się z dobrą zabawą – wszelkie aktywności muszą bawić i sprawiać radość. Nie wolno dopuścić do tego, aby dziecko było znudzone, ani zdenerwowane, gdyż wczesne pozytywne bądź negatywne doświadczenia dziecka z językiem angielskim warunkują jego późniejsze nastawienie do nauki i ewentualny sukces językowy. Podejmując jakiekolwiek nauczanie języka angielskiego należy pamiętać że nabywanie umiejętności językowych przez małe dzieci odbywa się przede wszystkim drogą naturalną i intuicyjną. Klucz do sukcesu to umożliwienie dziecku jak najintensywniejszego kontaktu z językiem, głównie przez osłuchanie. Zabawy, piosenki i bajki to świetne narzędzia, gdyż dają dzieciom możliwość zanurzenia się w języku angielskim. W przyszłości będą one mieć większą motywację do nauki, zainteresowanie językiem oraz podstawy do osiągnięcia w nim biegłości, a pozytywne doświadczenia dziecka z językiem obcym będą stanowiły mocny fundament do kontynuowania nauki na wyższych szczeblach edukacji.

 
 
 

Comments


  • Facebook - White Circle
  • Pinterest - White Circle
  • Instagram - White Circle

© 2017 by AMPA. Proudly created with Wix.com

bottom of page